(Видео) Голема полициска акција на Скопска Црна Гора: Уaпсени 10 дрвокрадци, запленети 400 кубици дрво 

t

Во голема полициска акција на Скопска Црна Гора запленети 400 кубици бесправно исечено огревно дрво, приведени 10 дрвокрадци.

На 19.09. и 20.09.2023 на место викано Рамно на планината Скопска Црна Гора, во заедничка акција на Одделот за криминалистичка полиција, Единицата за брзо распоредување при Одделот за специјални полициски операции, СВР Скопје, Шумска полиција и Јавното претпријатие „Национални шуми“, од слобода биле лишени С.А.(28), Р.А.(22), Џ.А.(24), Е.А.(37), Б.С.(39), Д.А.(51), Ќ.А.(53), С.А.(47), Џ.С.(34), сите од с.Брест и Б.М.(27) од с.Арачиново, скопско.

Лицата биле затекнати на местото при бесправна сеча на дрва и притоа биле пронајдени околу 400 кубни метри исечено огревно дрво. На местото биле пронајдени четири товарни возила натоварени со огревно дрво, едно патничко возило, три моторни пили и други предмети кои биле користени за сеча на дрвата. Возилата, дрвата и другите предмети биле одземени за понатамошна постапка, а лицата биле задржани во полициска станица и со нив бил извршен службен разговор.

По целосно документирање на случајот, во координација со јавен обвинител против лицата ќе биде поднесена кривична пријава по член 226 од Кривичниот законик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Изгубени сме биле во преводот – Битиќи…

Погрешно е протолкувана изјавата на поранешниот генералниот…

Македонски предлог: ЕУ бара Охридскиот договор да…

Европската унија (ЕУ) формално ќе побара од…

Moнструми! Деца силувале дете во Скопје, таткото…

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека…

Пронајдени тинејџерките кои со денови беа исчезнати…

Среќно заврши потрагата по 13-годишната Елефтерија и…

Вања чедо, дете мое, дете наше, ти…

Фејсбук статус на Eroll Erko Odisea: Вања…