Објавено на:

(Видео) Големи протести во Германија: Русите изгегоа на улица со знамиња против дискриминацијата

t

Од излозите попрскани со боја до навреди на патот – нападите врз руската заедница во Германија се во пораст од почетокот на војната во Украина. Затоа дел од Русите кои живеат во Германија организираа протести „против
русофобијата“, пренесе агенцијата АФП.

Демонстрациите во Германија, дом на најголемата руска дијаспора во Европската унија, предизвикаа негативни реакции бидејќи многумина ги гледаат како израз на поддршка за руската воена агресија во Украина.

Речиси 400 злосторства против Русите и 181 против Украинци се официјално пријавени во германската полиција од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари, според АФП.

Германија е дом на приближно 1,2 милиони Руси и 325.000 Украинци, а уште 316.000 бегалци пристигнаа од почетокот на конфликтот. Стотици смртни закани доаѓаат до Кристијан Фрајер секој ден, заедно со фотографии од изгорени и осакатени трупови откако тој помогна да се организира конвој од 400 возила во Берлин минатата недела.

Сајтот на неговата работилница за поправка на автомобили бил хакиран, а рејтингот на Интернет нагло паднал. Организаторите велат дека се борат против русофобијата. Се очекува 2.000 луѓе да дојдат на митингот во Франкфурт, кој беше означен како настан „против малтретирање и дискриминација на жителите кои зборуваат руски“ и „против војна – за мир“. Организаторите се надеваа дека на релито ќе учествува колона од 700 возила, но градот не го дозволи тоа. На север во Хановер се собраа околу 600 луѓе со 350 возила. Многу учесници во исто време вееја германски и руски знамиња.

Околу 850 луѓе веќе се собраа на антидемонстрации во Хановер. Неколку помали групи се собраа и во Франкфурт за да протестираат против руската инвазија. Многу учесници вееја транспаренти повикувајќи на прекин на руската агресија и стопирање на увозот на руски гас.

„Нема да го оставиме Франкфурт на оние кои ја поддржуваат војната“, порачаа група антидемонстранти. На многу Германци им е непријатно со проруските конвои, а многумина се прашуваат дали ова е всушност тајна поддршка за војната. Сличен конвој на 3 април во Берлин вознемири многумина бидејќи се случи истиот ден кога се појавија обвинувањата за руски воени злосторства во украинскиот град Буча, пренесува АФП.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вака прави НАРОД: Над 600.000 демонстранти на…

Над 600.000 демонстранти маршираат против најавената судска…

Познатиот фудбалер во затвор дели автограми во…

Дани Алвеш моментално е во затвор поради…

Привремено затворен преминот Неготино поради работа на…

Патниот премин Неготино времено ќе биде затворен…

(Видео) РЕКА ОД НАРОД: Израелската армија го…

Израелските одбранбени сили го подигнаа нивото на…

РКЕ утре ќе носи одлука за нови…

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе одлучува…