Објавено на:

(Видео) “Голем пријател на Украина” – Зеленски лично го пречека претседателот на Европскиот Совет

t

Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел денеска пристигна во посета на Киев. Високиот гостин од Европската Унија (ЕУ) беше пречекан лично од претседателот Володимир Зеленски.

Двајцата дискутираа за санкциите против Русија, за одбраната на Украина, за финансиската поддршка на државата, како и за прашалникот за членство во Европската Унија (ЕУ).

Претходно во посета на Украина беа и шефот на европската дипломарија, Жозеп Борел и претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лајен, кои остварија и средба со претседателот Зеленски.

“Голем пријател на Украина” – напиша Зеленски за Мишел во неговата објава на Фејсбук.

Погледнете го видеото на следниот линк: https://www.facebook.com/zelenskiy.official/videos/509347570883755/

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Мишел: Европската политичка заедница не е алтернатива…

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, по…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

Шарл Мишел: На ЕУ и треба Западен…

Претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…