Објавено на:

(Видео) Го удирале и го навредувале: Венецуелскиот опозициски лидер нападнат за време на теренска активност

t

Лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гуаидо изјави дека во саботата бил нападнат од членови на владејачката Социјалистичка партија на Венецуела. Гуаидо, кого САД го сметаат за вистински привремен претседател, им кажа на луѓето дека нема да се повлече.

Лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гуаидо изјави дека во саботата бил во „заседа“ од членовите на владејачката социјалистичка партија во Венецуела, се вели во соопштението на венецуелското национално собрание.

Гуаидо ја обвини владејачката Обединета социјалистичка партија на Венецуела (ПСУВ) за нападот, велејќи дека членовите „го удирале и навредувале“ Гуаидо.
На фотографијата објавена од венецуелски политичар се гледа како Гваидо е задржан додека луѓето се собираат околу него, а некој го кине дресот на Гуаидо.

Што знаеме за инцидентот?
Гуаидо бил физички нападнат во градинка во Сан Карлос, главниот град на државата Кохедес во северозападна Венецуела.

Тој се состануваше со луѓе во рурална заедница во близина на главниот град.

Во доцната ноќна порака на платформите на социјалните мрежи, Гуаидо именуваше две лица за кои рече дека се јасно идентификувани на сликите и видеата.

„Оние кои нападнаа денеска, овие членови или лидери на режимската партија“ треба да ја прифатат одговорноста“, рече Гуаидо.

„Тие нема да нè тргнат од улиците, ние ќе ја почитуваме нашата посветеност да постигнеме слободни избори“, рече Гуаидо, мислејќи на владата на претседателот Николас Мадуро.

„Одам напред, нема шанси да се вратиме назад“, додаде Гуаидо.

По спорниот реизбор на претседателот Николас Мадуро во 2018 година, Гуаидо, како шеф на парламентот, се прогласи себеси за привремен претседател, велејќи дека претходната анкета е неважечка.

САД и Обединетото Кралство го поддржуваат тврдењето на Гуаидо како вистински привремен претседател додека не се одржат фер избори, но Европската унија го повлече признавањето на овој статус во 2021 година.

ЕУ го намали статусот на Гуаидо минатата година на „привилегиран соговорник“ откако тој ја загуби функцијата шеф на парламентот по законодавните избори во Венецуела во декември 2020 година, иако ЕУ не го признава гласањето.

Денес, Гуаидо е претседател на Националното собрание, комисија составена од пратеници кои тврдат дека тие се легитимни пратеници бидејќи велат дека парламентарните избори во 2020 година и претседателските избори во 2018 година биле фалсификувани.

Гуаидо постојано повикуваше на фер избори и го поддржува прогресивното укинување на американските санкции како поттик за Мадуро да го стори тоа. Некои од осакатувачките санкции потекнуваат од пред претседателските избори во 2018 година, но повеќе беа наметнати после тоа, со цел да се изврши притисок врз Мадуро, но, исто така, да се направи сериозна штета на обичните луѓе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Исчезна воен хеликоптер на Гвајана во близина…

Персоналот на одбранбените сили на изгубениот хеликоптер…

Влатко Ѓорчев на апарати: Издаден налог за…

Несудениот претседател на Венецуела избега во Мајами…

Мадуро: Победија Русија и Путин

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека Русија…

Мадуро го подржа Лавров во ОН: Не…

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро го поддржа говорот…

(Видео) Го удирале и го навредувале: Венецуелскиот…

Лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гуаидо изјави…