Објавено на:

(Видео) Градоначалникот на Чернихив покажа како изгледа градот, вели на гробиштата повеќе нема место

t

Градоначалникот на Чернихив, Владислав Атрошенко објави видео снимено од автомобил со кој минува низ градот и прикажува целосно разрушени куќи и на некои места густ чад.

Во видеото тој вели дека градските гробишта се полни и повеќе немаат каде да ги погребуваат починатите.

„Мртвите ги чуваме во мртовечница подолго од што е потребно“

-Градските гробишта повеќе немаат место, па починатите ги чуваме во мртовечница и фрижидери подолго од вообичаеното. Погребуваме луѓе на старите гробишта кои веќе некое време не се користат, истакнува Атрошенко во видеото.

На прашањето колку луѓе досега се починати, градоначалникот истакнал дека градот не води статистика, но дека сите случаи ќе ги решава Обвинителството.

-Овде имаше директен удар. Таму гори трактор. Во моментов се наоѓаме во воена зона. Многу е опасно да се биде тука, истакнува Атрошенко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Ој бе, легнете си со жените:…

Нов статус на пратеникот и лидер на…

(Фото) Путин потпиша декрети за признавање на…

Путин потпиша декрети за признавање на окупираните…

Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот…

Тој рече дека бројките се уште не…

Гутереш: Нема место за анексии во современиот…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе иницира…

(Видео) Автомобил се движи ,,рикверц” на патот…

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка…