(Видео) Гранатиран конзулатот на САД во Ирак: Американската амбасада ги затвори вратите!

t

Вечерва беше нападнат Американскиот конзулат во Ирак, во Ербил.

На социјалната мрежа Твитер се појави видео од експлозијата во конзулатот.

Генералниот конзулат Ербил ги опслужува четирите провинции на Курдистанскиот регион на Ирак: Ербил, Сулејманија, Духок и Халабџа. Генералниот конзулат се состои од извршна канцеларија на чело со Генералниот конзул и делови кои покриваат политички прашања, економски прашања, јавна дипломатија, владеење на правото, управување и безбедност. Колоцирана со Генералниот конзулат на САД е канцеларијата на УСАИД што му служи на регионот Ирачки Курдистан.

Генералниот конзулат Ербил се наоѓа во предградието Анкава во Ербил, на патот Ербил до Полициската станица и спроти Халдејскиот културен центар.

“Американската амбасада ги затвори портите” – стои во еден од твитовите.

Погледнете го видеото во продолжение:

Се уште нема информации за повредени или загинати од експлозијата.

Неофицијално, нападот е директива на Иран.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Независно судство: САД ја санкционираше шефицата на…

Шефицата на Обвинителството во Босна и Хергцеговина,…

72% од Американците не сакаат Бајден да…

72 отсто од Американците не сакаат Бајден…

Ковачевски им порача на Македонците во САД…

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски синоќа се…

“Да знаат со што си имаат работа”:…

Русија ќе му ја покаже на американскиот…

Доаѓа зима: Америка нема доволно гас за…

Американските производители на нафта и гас нема…