(Видео) Гopeше знамето на Европската Унија, стотици илјади граѓани покажаа што мислат за задолжителната вацинација

t

Повеќе од 50.000 демонстранти од повеќе земји, вчера протестираа во Брисел пред седиштетот на Европската Унија. Демонстрантите, незадоволни од мерките што Унијата ги воведе за справување со кризата предизвикана од пандемијата, излегоа на мирен ротест кој наскоро се претвори во војна меѓу демонстрантите и полицијата.

Организатор на протестите е здружението „Обединети Европејци“, во соработка со повеќе од 600 организации од повеќе европски земји. Предводниците на протестот велат дека тие не се против вакцинацијата, туку сакаат да укажат на некоректниот начин на кој властите воведуваат рестриктивни мерки шурм ЕУ.


Во еден момент протестите ескалираа, а белгиската полиција не знаеше каде да бега, се криеше по административни згради на ЕУ, и буквално бегаше од демонстрантите. ВО еден момент беше запалено и фрлено знамето на Европската унија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Протести во Грузија по недобивањето кандидатски статус…

Неколку десетици илјади луѓе се собраа вечерва…

Германија од 1 јули ќе ги наплаќа…

Германија ќе започне да ги наплаќа брзите…

(Фото) Стотина луѓе протестираа пред Влада против…

Во 19.00 часот денеска пред Владата на…

Бидејќи по не знам кој пат ќе…

Александра Теменугова од Институтот за комуникациски студии…

Хрватскиот МНР позитивен на корона, ќе одат…

Гордан Грлиќ Радман, министер за надворешни и…