Објавено на:

(Видео) ДАЛИ ТРАМП ЌЕ ДОНЕСЕ МИР ВО УКРАИНА? Еве каков предлог за решение на кризата даде поранешниот претседател на САД!

t

Поранешниот претседател Доналд Трамп во средата предложи дека може да води тим кој ќе посредува во мирот меѓу Украина и Русија.

Во неколку објави на True Social, Трамп ги спомна невидените протекувања на гасоводот Северен тек, нудејќи идеи за тоа што може да направи во врска со ситуацијата.

Во својата прва објава, Трамп тврдеше дека гасоводот бил саботиран, што „може да доведе до голема ескалација или војна“.

Американското „раководство“ треба да остане „кул, мирно и суво“ во врска со САБОТАЖАТА на гасоводот Северен тек. Ова е голем настан кој не треба да имплицира големо решение, барем не засега“, напиша поранешниот претседател.

Трамп исто така го повтори своето тврдење дека војната во Украина никогаш немаше да се случи доколку тој беше претседател и понуди решенија за ситуацијата.

„Не ги влошувајте работите со минирање на гасоводот. Бидете стратешки, бидете паметни (брилијантни!), договорете договор СЕГА“, напиша Трамп. “И двете страни имаат потреба и сакаат. Цел свет е во прашање. Јас ќе ја водам групата???”

Претставник на пост-претседателската прес-служба на Трамп не одговори веднаш на барањето на Инсајдер за коментар.

Предлогот на Трамп да води тим за деескалација на тензиите со Русија е во целосна спротивност со некои од изјавите што ги даде во раните денови од војната во Украина.

Во март, Трамп рече дека ќе испрати нуклеарни подморници да одат „горе-долу“ по рускиот брег за да изврши притисок врз рускиот лидер Владимир Путин. Трамп, исто така, предложи САД да стават кинески знамиња на своите борбени авиони и да ги користат за „бомбардирање на срањата“ од Русија.

Сабјите на Трамп дојде откако тој го пофали рускиот претседател Владимир Путин за неговите постапки во Украина.

Во февруари Трамп го пофали оправдувањето на Путин за инвазијата на Украина како „паметно“ и „генијално“. Подоцна истиот месец, Трамп го нарече Путин „паметен“ затоа што наводно „играл“ на претседателот Џо Бајден „како тапан“.

Коментарите на Трамп во средата не беа првпат тој да ги повика Русија и Украина да „откријат“ решение. Во април, тој рече дека двете земји треба да преговараат за мир „сега – не подоцна – кога сите се МРТВИ!

Истиот месец, се појави видео од 2019 година на кое Трамп му сугерира на украинскиот претседател Володимир Зеленски да се „сретне“ со Путин за да го реши нивниот „проблем“, што го шокираше и го згрози украинскиот лидер.

Не е јасно колку Трамп би бил ефикасен како преговарач, но се знае дека имал значајни врски со Русија. Поранешниот претседател со децении се обидуваше да ја пробие земјата во Москва со својата работа. Минатиот јуни Путин го пофали Трамп дека е „извонреден“ и „талентиран“.

Специјалниот советник Роберт Мулер ги испитуваше врските на Трамп со Русија по наводите дека руската влада, под раководство на Путин, му помогнала на Трамп да ја добие претседателската функција во 2016 година, водејќи „кампања за влијание“ против неговата ривалка, Хилари Клинтон. Од своја страна, Трамп негираше дека сторил нешто лошо, нарекувајќи ја истрагата измама.

Kurir.rs/Business Insider

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Избегнете ги: На овие скопски улици и…

ЦУКС известува дека во овие утрински часови…

Босна ја стигна Македонија, и таа ќе…

Европскиот комесар за соседска политика и преговори…

Рекордно висок бројот на смртни случаи од…

Бројот на смртни случаи од огнено оружје…

Германскиот претседател ќе се сретне со екипата…

Германскиот претседател Франк – Валтер Штајнмајер во…

Внимателно возете, слаб снег провејува на Стража,…

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…