Објавено на:

(Видео) Дански платеник во Украина со траорно сведоштво: Ги гледав Русите заробеници пред да ги егзекутираат!

t

Платеник од Данска со воено име „Јонас“ кој се бори на страната на Украина раскажал за убиствата на заробените руски војници, пренесува данската телевизија „ТВ2“.

Според него, украинската армија убила заробени Руси, што е воено злосторство.


„Претходно слушнав за успешна размена на воени заробеници, но тука е суштината. Се убиваат луѓе!“, рекол Данецот.

Платеникот додаде дека лично се сретнал со некои од заробените Руси непосредно пред нивната егзекуција.

Данецот изјавил дека не учествувал во такви егзекуции.

Рускиот истражен комитет претходно соопшти дека речиси 600 платеници од 47 земји пристигнале во Украина за да учествуваат во конфликтот, а истражителите истражуваат каде се наоѓаат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Убиени 210 нацисти, деминиран Мариупол: Брифинг на…

90-ти ден од руската специјална операција во…

Британското разузнавање открива: Кој град е следен…

Врз основа на анализата на дејствувањето на…

Русија предупредува: Киев подготвува провокација со жито,…

Русија: Киев подготвува провокации во силоси со…

Шамар од Холандија за Украина: Далеку сте…

Малку е веројатно дека Украина ќе добие…

(Фото) Падна уште еден град во Доњецк:…

Руските сили ја презедоа контролата врз градот…