(Видео) Да биде појасно: Беше во офсајд, еве и зошто

t

Како е можно да беше офсајд на дуелот меѓу Катар и Еквадор, многумина се уште се прашуваат.

Не се работи за „туркање“ на домаќинот, само откако се погледна ВАР технологијата е донесена вистинската одлука.

Да ја разјасниме ситуацијата.

Еквадор имаше шанса и Естрада беше во офсајд, а не Валенсија. Тоа беше Естрада (играчот број 11) кој удри со глава непосредно пред ударот со ножички, а потоа и голот на Валенсија.

Во моментот кога беше испратена топката (пред да упати со глава) Естрада БЕШЕ во офсајд, бидејќи десната нога му беше најблиску до последниот играч на Катар (овој пат не е голманот, туку играчот кој практично ја презема голманската функција , како правило).

Значи, никогаш не е потешко, но јасно е, беше офсајд…

Инаку, на полувреме Еквадор води со 2:0 со двата гола на одличниот Енер Валенсија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Да не го мислите: Додека го…

Ленин Јовановски, претседателот на "Слобода превоз" кој…

Ковачевски “згрме”: Нема да трпам директори кои…

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски вели дека не…

Блерим Беџети ги подбра министрите на ДУИ:…

Градоначалникот на Сарај и организациски секретар на…

Функционер на Алијанса контра ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ:…

Поранешниот директор на Државниот инспекторат за шумарство…

Поранешен бугарски МВР: Бугарија направи решителен чекор…

Бугарскиот министер за одбрана Димитр Стојанов направи…