(Видео) Да немаше опструкции работата ќе беше консолидирана: ЈСП е тежок загубар, а ова раководство не го довело во таа состојба

t

ЈСП е тежок згубар, некој го донел дотаму, а тоа не сме ние во изминатите неколку месеци, истакна градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, во гостување во Студио 10 на ТВ 24.

– Јас сум убедена дека доколку не беа овие опструкции претпријатието ќе беше консолидирано. Во ЈСП имало проневери, тоа ќе се види од ревизиии. Половина од возилата не беа во возна состојба, сега полн возен ред ќе биде оспособен.

Целото ЈП било доведено во колапс, јас вчера зборував за претседателот на синдикатот кој си го вработил целото семејство, истакна градоначалничката.

Според Арсовска проблемите ги создаваат оние кои сакаат подоцна да се претстават како месии.

Градоначалничката нагласи дека приватните превозници ќе мора да се усогласат со стандардите кои ги бара Градот Скопје, ќе мора да возат со возила со минимум ЕУРО 4 стандард.

Договорот со Макекспрес е раскинат по сила на Закон, доколку Слобода превоз исто така не ги испорача резултатите кои ги има преземено со договор, договорот исто така ќе биде раскинат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Млада девојка од Крива Паланка прегазена и…

Синоќа, девојка од Крива Паланка била прегазена…

Акција на МВР во Скопје: Апсење за…

Вчера и завчера полицијата апсеше за дрога…

(Видео) Дојавата за бомба во Транспортниот центар…

МВР ги заврши проверките во транспортниот центар…

(Фото+видео) Хаос и силно полициско присуство во…

Силно полициско присуство и голема гужва има…

Нема мир: Нови дојави за бомби во…

Утрово има дојави за поставени експлозивни нaправи…