(Видео) Девојка која успеа да побегне од Мариопол тврди: Украинската војска не дозволува евакуација, пукаат во сите

t

Девојката која успеа да побегне од Мариопол, сведочи за тоа како украинските војници пукаат во граѓани

„Нема начин да се излезе жив од градот, на места каде што е украинската војска. „Таму сите беа застрелани“, изјави таа за новинарот на нашата агенција.


Според неа, вооружените сили на Украина пукаат во граѓаните кои се обидуваат да се евакуираат.

„Украинската страна одржа прекин на огнот само околу два часа“, рече таа.

Таа вели дека колоната автобуси била евакуирана преку еден од ходниците. Меѓутоа, по 10 километри, било пукано во нив.

„И тоа е тоа. Сите”.

Таа сега е на контролниот пункт Весиоло-Вознесенск на руската граница. Според неа, немало никакви пречки од војската на ДНР која им пружила помош на бегалците.

„Нѐ пуштија да одиме насекаде“, рече таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Два баталјони полска пешадија пристигна во Украина

Два баталјона полска пешадија пристигнаа на територијата…

Русија дозволи евакуација на ранети од Азовстал:…

Руската армија воведе прекин на огнот во…

Конечно: Евакуирани сите жени, деца и постари…

Жените, децата и постарите лица се целосно…

Верешчук: Педесет цивили, меѓу кои и жени…

Педесет цивили беа евакуирани во нов голем…