Објавено на:

(Видео) Демократијата умира: Франција удри со солзавец по демонстрантите во Париз

t

Демонстрантите од цела Франција, кои најавија протести во Париз како дел од таканаречениот „Конвој на слободата“, и покрај големиот број полицајци, оклопни возила и контролни пунктови, успеаја да се пробијат до центарот на градот.

Според снимките од мрежите, на Елисејските полиња може да се забележи солзавец, кој полицијата го испука за да ги растера насобраните.На видеото се гледа како граѓаните ставаат парчиња облека на лицето за да избегнат вдишување солзавец, а некои побараа засолниште во блиските бутици.


Солзавац се прошири по околните улици, така што може да се видат граѓаните како набрзина ги напуштаат градините на кафулињата и рестораните.

Се чини дека ситуацијата, покрај пукањето солзавец, засега е мирна, без претерана полициска интервенција, а насобраните граѓани аплаудираат на возилата во колоната на протестот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон е „сигурен“ за постигнување компромис во…

После Самитот францускиот претседател рече: „Франција знае…

Француско МНР: Москва прогласи француски дипломат за…

Москва го информирала францускиот амбасадор во Русија…

Франција не се плаши: Русија нека го…

Француската влада има за цел – полни…

Му се ниша фотелјата на Макрон: Левицата…

Лишен од апсолутно мнозинство гласачи во неделата,…

Ле Пен преминува во Парламентот

Претседателката на Националното собрание Марин Ле Пен…