Објавено на:

(Видео) Демонстрантите почнаа да палат: Насилни протести во ДР Конго

t

Насилни протести против мировните сили на ОН во Демократска Република Конго.

Додека вниманието на целиот свет е насочено кон Украина, во Централна Африка се случуваат турбулентни настани. Во Демократска Република Конго избувнаа масовни насилни протести, кои резултираа со напади врз мировната мисија на ОН во таа земја.

Формалната причина беше протекувањето информации за вооружување на локалната младина од страна на членовите на мисијата на ОН. Фактот што „мировниците“ не само што не успеваат во својата мисија, туку и го разгоруваат конфликтот на истокот од земјата, предизвика големи акции на негодување и протести.

За два дена загинаа најмалку 15 лица, а повеќе од 50 беа повредени. Меѓу убиените се и тројца членови на ОН (убиството на двајца Хиндуси беше веродостојно потврдено).

Бунтовниците го зазедоа аеродромот во Гома на границата со Руанда, а во Бутембо беснеат немири. На социјалните мрежи се објавуваат повици за линч на вработени во ОН.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Не стивуваат немирите во Иран: Уапсени над…

Во протестите во северен Иран уапсени се повеќе од…

Околу 70.000 Чеси протестираа против ЕУ, НАТО…

Денес, околу 70.000 Чеси успеаја да ги…

(Видео) Протести во Њујорк поради Новак Ѓоковиќ:…

Протест во Њујорк поради Ѓоковиќ: „Зошто? Одлуката…

(Видео) Ирачката војска отвори оган кон демонстрантите:…

Две лица се повредени во престрелка во…