Објавено на:

(Видео) Детали за трагедијата во црква во Египет: Најголем број од загинатите се деца

t

Трагедија во црква во Египет: Првите резултати од истрагата покажуваат дека најголем дел од жртвите се деца…

Во официјалното соопштение на египетското Министерство за внатрешни работи се наведува: „Испитувањето покажа дека како последица на електричен дефект избувнал пожар во системот за климатизација на вториот кат од зградата на црквата, кој довел до емисија на густ чад. и тоа беше главната причина за повреди и смртни случаи.“ „.

Во соопштението се наведува дека пожарот го блокирал влезот во црквата, што предизвикало стампедо. Според последните информации загинале 41 лице.

Според отец Наум Џамил (од друга блиска црква) – имало прекин на струја, во црквата работеле генератори, а кога се вратила струјата – дошло до краток спој и пожар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Голем пожар во центарот на Париз:…

Голем пожар избувна на најголемиот пазар во…

Кичевчанец заработи притвор откако терал друг маж…

На 04.09.2022 полициски службеници од ОВР Кичево…

Се запали автомобил во движење во Скопје

Нов случај со пожар во автомобил во…

Изгоре куќа во Мала Речица

Денеска (25.08.2022) во 04:37 часот во СВР…

Три активни пожари на отворено во моментов…

Од ЦУК јавуваат дека попладнево на територијата…