Објавено на:

(Видео) Детали од разговорот Путин-Гутереш: “Знаеме кој што правел во Буча!”

t

Што кажа рускиот лидер Владимир Путин на средбата со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш? Еве дел од поентите на разговорот:

▪️Русија започна воена операција во Украина во целосна согласност со Повелбата на ОН.

▪️Русија беше принудена да ги признае ДНР и ЛНР за да го запре геноцидот врз народот во Донбас.

▪️Договорите во Минск беа обид за мирно решение, но Донбас остана под блокада и под воен притисок.

▪️Русија се надева дека конфликтот ќе се реши со дипломатски договори.

▪️Киев понуди да разговара за прашањата за Крим и Донбас на ниво на шефови на држави, но не може да се дојде до решение без безбедносен договор.

▪️Русија е изненадена кога ги гледа тврдењата на некои земји дека имаат посебни права во светот.

▪️ „Знаеме кој што направи во Буча“.

Денес рускиот претседател се сретна со шефот на ОН, Антонио Гутереш, кој изрази желба да се организира трилатерална средба, ОН со завојуваните земји со цел да се најде решение за конфликтот и да се обезбеди прекин на огнот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Купувате премногу фосилни горива, а тоа…

Многу земји сакаат да го зголемат производството…

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…