(Видео) Димитров: Прашањата за идентитетот се непристојни и нерешливи, Владата крие дека се преговара за нив со Бугарија!

t

Поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров вечерва во дебатниот магазин „ClickPlus“ на ТВ21 посочи дека предлогот за продолжено вето лошо звучел.

„Лошо звучи вака, како го нарековте пролонгирано вето или развлечено вето. Тоа значи дека процесот што сакаме да го почнеме што мора да значи европеизација, чекаме 17 долги години конечно да го почнеме тој процес, ќе биде постојано на секоја кривина, на секој чекор под закана од Софија“, вели Димитров.

Тој додава дека е помудро сега да го обезбедиме тој процес да европеизира, и да обезбедиме дека ќе најдеме достоинствено и европско решение за прашањата што се решливи.

Според него, дел од прашањата што ги отвора соседна Бугарија се нерешливи.

„Идентитетските на пример, се апсолутно и непристојни, неевропски и нерешливи“, порача Димитров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Димитров побарал aпaнaжа: Живеам од плата, не…

Од министрите и замениците министри кои не…

Димитров удpи по Ковачевски на Фејсбук: Салама…

Никола Димитров, поранешниот вицепремиер за евроинтеграции, денеска…

И Димитров yдpи по Маричиќ: He е…

Поранешниот министер за надворешни работи и доскорешен…

Moeто пpeдупредување стана реалност: Си ги ослабнавме…

Поранешниот вицепремиер за евронитеграции, Никола Димитров изрази…

Димитров кажува приказни за мали деца: Имаше…

Димитров ќе заврши како предавни и губитник…