Објавено на:

(Видео) “Добредојдовте драги браќа”: Со камбани СПЦ ја пречека делегацијата на МПЦ во Белград

t

Српскиот патријарх Порфириј, на својата фејсбук страница објави видео од пречекот нма македонската цркована делегација во Белград.

Архиепископот Стефан прв го пречека Патријархот Порфириј со меѓусебни прегратки.


Како што камбаните ѕвонат на Светосавскиот храм, така и напите срца чукаат од радост поради овој благословен ден. Добредојдовте драги браќа!. Добредојде брате Архиепископе Стефане и владици. Добредојдовте во заедницата на љубовта, вие и со вашиот благољубив народ. Браќа сме и само браќа, напиша српскиот патријарх.

Во делегацијата на МПЦ се Архиепископот Стефан, Митрополитите Петар, Тимотеј, епсикопот Климент, Архимандритот Нектариј од манастирот Свети Наум, архимандритот Агатон од манастирот Свети Пантелејмон.

Утре е закажана првата заедничка литиргија.

Погледнете го видеото.

Извор: Религија.мк

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон…

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека…

Швајцарската царина го прегледува увозот на руско…

Швајцарија е глобален центар за благородни метали…

Додик: Германија го спречи кандидатскиот статус на…

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад…

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Закани од Грција: Ќе го ракетираме Истанбул

Долго годишните спорови меѓу Турција и Грција…