Објавено на:

(Видео) Драматична кавга во ОН: Украинскиот амбасадор му порача на Путин дека ќе гори во пеколот

t

Бог ќе им суди на оние кои се виновни за злосторства против човештвото, му порача висок украински дипломат на својот руски колега, додека Москва напаѓа цели низ источноевропската нација.

Говорејќи за време на итниот состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации во средата навечер, пратеникот на Киев Сергеј Кислица имаше неколку зборови за неговиот колега Василиј Небензија.


„Пред околу 48 минути, вашиот претседател ѝ објави војна на Украина“, рече тој, повикувајќи го „да каже на евиденција дека, токму во овој момент, вашите војници не гранатираат и
бомбардираат украински градови, дека вашите војници не влегуваат во територијата на Украина“.

„Нема чистилиште за воени злосторници“, рече тој. „Тие одат директно во пеколот, амбасадоре“.

Како одговор, Небензија инсистираше на тоа дека Москва „не е агресивна против украинскиот народ, туку против хунтата што е на власт во Киев“ и дека состанокот ќе биде одложен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Директорката на Инфективна: Заразениот со мајмунски сипаници…

Ги следиме препораките, внимаваме на состојбата, како…

Aлбанија може во ЕУ, а не и…

Доколку Бугарија не даде зелено светло за…

Протекоа плановите на Кина за Пацификот: Соломонските…

Кина планира да понуди значајни економски и…

Фон дер Лајен: Русија ја користи храната…

Европската унија не смее да стане зависна…