Објавено на:

(Видео) Драма на Западот на Украина: Етничките Унгарци од Транскарпатија не сакаат да се борат на Источниот фронт, нивните жени и семејства на протести

t

Во текот на изминатите денови започнаа низа на протестите во областите на Украина каде живеат ртничките Унгарци во Заткарпатија против регрутирањето на етнички Унгарци и Русини од страна на украинските вооружени сили.

На видеата, во градот Курст во Заткарпатија, семејствата и сопругите на украинските етничките Унгарци на борците на 101-та бригада за територијална одбрана на украинските вооружени сили, кои се испраќаат на источниот фронт, почнаа да протестираат против нивното регрутирање.


Такво нешто има одреден степен на значење бидејќи Курст се смета за неофицијален главен град на Заткарпатија од страна на некои украински националистички групи бидејќи Ужхород, официјалниот административен главен град, се смета за „премногу унгарски“ од нив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Граѓаните гневни: Ковачевски и Османи видовити, секоја…

Не стивнуваат обвинувањата кон власта дека провокациите…

СДСМ без срам и перде се јавија…

„Вечерва граѓаните беа сведоци на нови инциденти…

(Фото) Најнов извештај од МВР: 47 полицајци…

47 поврдени полицајци, 11 потешко, 2 посериозно,…

Забрчанец за денешните протести: Вергините, маските и…

„Вергините, маскираните и русјаците ни ја палат…