Објавено на:

(Видео) Драма на Западот на Украина: Етничките Унгарци од Транскарпатија не сакаат да се борат на Источниот фронт, нивните жени и семејства на протести

t

Во текот на изминатите денови започнаа низа на протестите во областите на Украина каде живеат ртничките Унгарци во Заткарпатија против регрутирањето на етнички Унгарци и Русини од страна на украинските вооружени сили.

На видеата, во градот Курст во Заткарпатија, семејствата и сопругите на украинските етничките Унгарци на борците на 101-та бригада за територијална одбрана на украинските вооружени сили, кои се испраќаат на источниот фронт, почнаа да протестираат против нивното регрутирање.

Такво нешто има одреден степен на значење бидејќи Курст се смета за неофицијален главен град на Заткарпатија од страна на некои украински националистички групи бидејќи Ужхород, официјалниот административен главен град, се смета за „премногу унгарски“ од нив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

И МЗ се огласи за мајмунските сипаници…

Од Институтот за јавно здравје сме информирани…

Тридневна жалост во Црна Гора по трагедијата…

Владата на Црна Гора ќе прогласи тридневна…

Медведев: Има нуклеарки и во ЕУ, и…

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев упати скриена…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Свети Евдоким Роден во Кападокија од благочестиви…