Објавено на:

(Видео) Драми над небото во САД: Воените претставници забележале “кинески шпионски балон” над чувствителни локации

t

Американските воени претставници изјавија дека сомнителен „шпионски балон“ бил забележан над „чувствителни локации“ во државата Монтана и се сомневаат дека ѝ припаѓа на Кина. Одлучено е да не се соборува поради страв дека остатоците од балонот би можеле да претставуваат „безбедносна закана“. Пекинг се уште не го коментирал инцидентот.

Кинески шпионски балон лета над САД веќе неколку дена, соопштија американски официјални лица, што според нив е дрзок чин само неколку дена пред планираното патување на државниот секретар Ентони Блинкен во Пекинг.

Иако борбените авиони се на готовност, највисоката војска го советувала американскиот претседател Џо Бајден да не издава наредба за соборување на балоните, пренесува Ројтерс.

Ф-22 од аеродромот Билингс во Монтана се на подготвеност во случај Бајден да нареди да се собори балонот.

Тековната патека на летот на балонот покажува дека тој ќе биде над голем број чувствителни локации. Воздухопловната база Малмстром во Монтана е дом на 150 силоси на ICBM.

Од друга страна, канадското Министерство за одбрана соопшти дека е откриен „шпионски балон“ и дека набљудува „потенцијален втор инцидент“, без да даде детали, притоа напомена дека е во редовен контакт со САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп од Тексас: Вратете ме во Белата…

Претседателските избори во САД во 2024 година…

Следната студена војна ќе биде меѓу САД…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета…

Вучиќ ја продаде куќата: Америка ќе биде…

Србија успеа да го издржи притисокот од…

(Видео) Хорор во Мисисипи: Бајден прогласи вонредна…

По разорното торнадо што го погоди југот…

САД ги преминаа сите граници на пристојност

Соединетите Американски Држави, во обид да воспостават…