(Видео) Дронот „Охотник“ првпат фрла бомба пред камери

t

На интернет се појави снимка на која се гледа како јуришен дрон „Охотник“ фрла бомба. – Пренесува „Russia Beyond“.

На видеото беспилотното летало од внатрешниот отсек испушта бомба тешка 500 кг и со неа ја погодува целта на земја. Судејќи по гласот на операторот, бомбата е фрлена од висина од 600 метри.

Веројатно овие кадри се направени на полигонот Ашулук за време на летачкото тестирање на „Охотник“. Претходно медиумите соопштија дека овој дрон уништил цел со ненаведувана авионска бомба.

Според податоците од отворени извори, јуришниот дрон „Охотник“ може да носи 2,8 тони борбен товар. Во својот арсенал има наведувани ракети, наведувани и ненаведувани бомби и ракети „воздух-воздух“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Експлозија на рачна граната во северниот дел…

Во раните утрински часови во северниот дел…

(Видео) Јеменските Хути урнаа американски Рипер дрон

Аермиканците потврдија дека вчера вечерта јеменските Хути…

ПАНИКА ВО АВИОНОТ НА ВИЗЕР ОД БЕЛГРАД…

Патниците од Белград кои полетаа од аеродромот…

Ирачки медиуми: Најмалку двајца војници на САД…

Ирачки медиуми: Како резултат на напад со…

Версајската палата повторно евакуирана поради закана за…

Версајската палата денеска повторно е евакуирана поради…