(Видео) Дронот „Охотник“ првпат фрла бомба пред камери

t

На интернет се појави снимка на која се гледа како јуришен дрон „Охотник“ фрла бомба. – Пренесува „Russia Beyond“.

На видеото беспилотното летало од внатрешниот отсек испушта бомба тешка 500 кг и со неа ја погодува целта на земја. Судејќи по гласот на операторот, бомбата е фрлена од висина од 600 метри.

Веројатно овие кадри се направени на полигонот Ашулук за време на летачкото тестирање на „Охотник“. Претходно медиумите соопштија дека овој дрон уништил цел со ненаведувана авионска бомба.

Според податоците од отворени извори, јуришниот дрон „Охотник“ може да носи 2,8 тони борбен товар. Во својот арсенал има наведувани ракети, наведувани и ненаведувани бомби и ракети „воздух-воздух“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарската полиција со дронови ќе ги чува…

Бугарската полиција стави во употреба дронови за…

Русите срушија дрон кај Севастопол

Воздушната одбрана денеска собори беспилотно летало над…

Паника во Молдавија: Серија дојави за поставени…

Полицијата во главниот град на Молдавија Кишињев…

Нема мир во Србија: Дојави за бомби…

Полицијата во српскиот град Крагуевац добила дојави…