(Видео) Еве зошто Брисел не може органски да ја поднесе Мелони!

t

Толку од заканите на шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен од пред неколку дена, која Италијанците јасно ги игнорираа бидејќи десничарскиот блок на Џорџија Мелони ја слави својата историска, иако во голема мера очекувана, победа и јасно мнозинство. Род Дрехер од Американските конзервативци зборува за неуспешните обиди на Фон дер Лајен за малтретирање на целото население во Европа: „Како се осмелува?! Како се осмелува овој неизбран глобален технократ да му се заканува на вака слободен и демократски народ! Ова е лудо. Оваа закана за донесете го механизмот на ЕУ против Италија ако италијанските гласачи ѝ дадат моќ на Џорџија Мелони на изборите овој викенд е запрепастувачки момент. Тоа покажува за што всушност се работи ЕУ: не демократија, туку владеење на глобалистичките елити“.

Ова нè доведува до прашањето „Зошто ја мразат толку многу?“ Подолу 2-минутниот клип на Мелони кој дава говор на претходен настан, кој стана вирален викендов додека се пребројуваа гласовите во Италија, дава увид зошто тие мора да внимаваат на самоубиството во Брисел. Новиот италијански премиер елоквентно опишува дека Италијанците и луѓето воопшто не се обични потрошувачи без идентитет и економски играчки на класата технократи од кулата од слонова коска, туку припаѓаат под Бога, земјата и семејството…

„Ве молам одговорете ми на овие прашања. Ова е се она против што се бориме овде денес. Зошто семејството е непријател? Зошто семејството е толку застрашувачко? Има единствен одговор на сите овие прашања. Затоа што тоа нè дефинира нас. Затоа што тоа е нашиот идентитетот.Затоа што сè што нè дефинира сега е проблем за оние кои би сакале повеќе да немаме идентитет и да бидеме совршени потрошувачи робови“.

„И така тие го напаѓаат националниот идентитет, го напаѓаат верскиот идентитет, го напаѓаат родовиот идентитет, го напаѓаат семејниот идентитет. Не можам да се дефинирам како Италијанка, христијанка, жена, мајка. Не.

„Морам да бидам граѓанин x, пол x, родител 1, родител 2. Морам да бидам број. Затоа што кога ќе бидам само број, кога веќе немам идентитет или корени, тогаш ќе бидам совршен роб на милост и немилост на финансиските шпекуланти. Совршен потрошувач“.

„Тоа е причината зошто. Затоа инспирираме толку многу страв. Затоа овој настан инспирира толку многу страв. Затоа што не сакаме да бидеме бројки. Ќе ја браниме вредноста на човечкото суштество. Секое човечко суштество. Затоа што секој од нас има уникатен генетски код кој е неповторлив. И сакале или не, тоа е свето. Ние ќе го браниме. Ќе го браниме Бога, земјата и семејството“.

„Оние работи што толку многу ги плашат. Ќе го направиме тоа за да ја одбраниме нашата слобода, бидејќи никогаш нема да бидеме робови и едноставни потрошувачи на милост и немилост на финансиските шпекуланти. Тоа е нашата мисија. Затоа дојдов денес овде“.

„Честертон напиша, пред повеќе од еден век… „Ќе се разгорат пожари за да сведочат дека два и два прават четири“. Ќе се влечат мечеви за да се докаже дека лисјата се зелени во лето.’“

„Дојде тоа време. Ние сме подготвени.

И затоа ја мразат. Како што забележавме претходно, ултралевичарскиот печат едноставно не може да престане да ја споредува Џорџија Мелони со Мусолини…

И повеќе од нејзините претходни говори…

„Да за природните семејства, не за ЛГБТ лобито, да за сексуалниот идентитет, не за родовата идеологија, да за културата на животот, не за бездната на смртта, не за насилството на исламот, да за побезбедните граници, не за масовна имиграција, да за да работиме за нашиот народ“.

Веројатно ќе слушнеме повеќе за „алатките“ со кои Европската комисија со години се закануваше да ги користи против Полска и Унгарија, во последните напори на Брисел за спречување на конзервативната и традиционалистичка плима над сè подлабоко фрустрираните делови на Европа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски ги подбра властите: Неспособни сте, корумпирани…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Разорениот земјотресот…

ТРАГЕДИЈА ВО КАНАДА: Автобус удри во градинка,…

Градски автобус денеска удри во градинка во…

Зеленски: Велика Британија им помага на „украинските…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Лондон…

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со…

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и…

Имал потекло од Тетово: Блажевиќ двапати за…

Легендарниот хрватски тренер, Мирослав Блажевиќ, кој почина…