(Видео) “Европска демократија” на дело во Париз: Француската полиција тепа и апси луѓе што протестираат против владините реформи

t

Стотици илјади луѓе демонстрираат ширум Франција барајќи да го задржат притисокот врз владата во врска со нејзините планови за пензиски реформи, вклучително и потегот за зголемување на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години.

По тридневни национални штрајкови од почетокот на годината, синдикатите се надеваат дека ќе го постигнат масовниот одѕив од 19 јануари, кога повеќе од милион луѓе маршираа за да се спротивстават на плановите на Владата.

Французите поминуваат најголем број години во пензија меѓу земјите на ОЕЦД – придобивка од која, според анкетите, значително мнозинство луѓе не сакаат да се откажат.

Претседателот Емануел Макрон вели дека реформата е „витална“ за да се обезбеди одржливост на пензискиот систем.

Првите проценки покажаа дека бројките се зголемиле во Париз за околу 20 отсто од последниот протест во вторникот, објави весникот „Фигаро“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонскиот збор силно одекна во Париз

Македонскиот збор силно одекна во Париз, на…

(Видео) Нова револуција: Французите ја запалија зградата…

Стотици илјади Французи протестираа денеска против пензиските…

ФРАНЦИЈА ПАРАЛИЗИРАНА: Народот се обедини и блокираше…

Демонстрантите лути на францускиот претседател Емануел Макрон…

(Видео) ФРАНЦИЈА ГОРИ: Макрон го предизвика гневот…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Макрон им се заинати на Французите: Нека…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…