Објавено на:

(Видео) Експлозија во близина на рудник за злато – многу загинати и повредени

t

Најмалку 59 лица загинаа во експлозија во близина на неофицијален рудник за злато во југозападниот дел на Буркина Фасо.
Околу 100 луѓе се повредени во експлозијата, која најверојатно се случила поради хемиска реакција на хемикалии кои се користат при преработка на златна руда.

Претставници на Буркина Фасо изјавија за државната телевизија дека причините се уште се истражуваат, пренесе Ројтерс.
Еден од очевидците рекол дека „видел тела на сите страни“.

Буркина Фасо е петти по големина производител на злато во Африка, а во таа земја има голем број рудници за злато, од кои многу се неформални и каде што се почитува само минимум регулатива.

Линк до видеото  https://www.facebook.com/watch/?v=488836096222233

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Црн пакет фрлен пред рускиот конзулат…

Сомнителен пакет денеска беше фрлен до рускиот…

Македонија и се е можно: Археолошкиот локалитет…

Досега најстарата отриена неолитска населба во Македонија,…

Руската армија ќе обезбедува африкански регион богат…

Три земји се согласија, со помош на…

(Видео) Детали за експлозијата во Истанбул: 4…

Според првите извештаи, четири лица го загубиле…

Страшна експлозија во Истанбул: 11 лица се…

Единаесет лица се повредени во експлозија во…