(Видео) Ечат пукотници без престан во Киев

t

Дописници од светот информираат дека вечерва Киев е нападнат, а експлозии се слушаат постојано. Градоначалникот Кличко изјави дека Русите се блиску до градот и дека им претстои тешка ноќ. Тој потврди дека градот бил нападнат.

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски доцна вечерва во видео обраќање изјави дека Киев го очекува тешка бура, ќе биде навистина тешка ноќ, но не Киев не смее да Падне.


„Ноќва ќе има бура. Ќе биде тешко. Не смееме да го изгубиме Киев, изјави Зеленски.

Сирените предупредија на воздушен напад во Киев. Проектили паѓаат врз главниот град. Изброив три силни удари во последните пет минути. Гледам низ прозорецот и го гледам небото како сјае. Звукот на експлозии одекнува низ градот, напишал американскиот новинар Кристофер Милер, кој е во Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во…

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери…

(Вознемирувачко фото) Командант на Азов се радува…

Украински офицер кој во еден момент командуваше…

Србија ќе помага во обнова на украинските…

Србија ќе учествува во обновата на украинските…

(Видео) Уште една воена единица ѝ откажа…

Одбраната на Северодонецк се распаѓа - уште…

(Видео) Русија објави каде се и во…

Русија објави снимка од болница со борците…