Објавено на:

(Видео) Жителите на Херсон доброволно ги предаваат оружјата на руската војска

t

Руските медиуми објавија видео на кое се гледа како граѓани ѝ предаваат оружје на руската војска.

“Во селата во близина на Херсон, луѓето доброволно им го предаваат насобраното оружје на силите на Руската Федерација.
Предај го оружјето на војската и се ќе биде во ред“, рекол еден од селаните.” – стои во описот на видеото.

Во текот на вчерашниот ден руската војска објави дека Херсон веќе епод целосно нивна контрола.

Погледнете го видеото во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што ќе остане од Украина? По Херсон,…

Володимир Рогов, претседател на движењето „Ние сме…

Официјално: Херсон распишува референдум за соединување со…

Администрацијата на регионот Херсон одлучи да спроведе…

Естонија им го одзема оружјето на Русите…

Граѓаните на Русија или Белорусија кои живеат…

Иран ѝ даде моќно оружје на Русија:…

Русија почна да користи ирански саморазнесувачки беспилотни…

Литванија ќе бара да се распореди НАТО…

Литванија ќе бара распоредување на бригада на…