(Видео) Жителите прeплашени, ги кријат децата и молат украинската војска да ги тргне тенковите од станбените области

t

Жителите на Северодонецк бараат од војниците на вооружените сили на Украина да ги отстранат оклопните возила од станбените области: „Имаме визби полни со деца“.

Четврти ден од воената операција во Украина. Руската армија ја презеде контролата врз аеродромот во близина на Керсон. Во текот на ноќта изгоре гасовод во близина на Харков, како и складишта за нафта во близина на Киев. Гранатирањето продолжува во Донбас. Западот најави дека ќе ги замрзне средствата на Централната банка на Русија, како и дека одредени банки ќе бидат исклучени од SWIFT.
Откако Киев ја засили офанзивата против ДНР и ЛНР, Русија, на барање на републиките, ја призна нивната независност и ги ратификуваше договорите за пријателство и соработка. Три дена подоцна, рускиот претседател Владимир Путин најави почеток на специјална воена операција во регионот.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Копаат ровови за гробници, полицијата секој ден…

Масовните гробници кои во последните неколку дена…

Кулеба се пофали: Пристигнува ново тешко оружје…

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба…

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…

Путин става крај на доминацијата на САД…

Путин создава геополитички проект кој ја прекинува…

(Видео) Русите направија “пепел”: Штаб на украинската…

Главниот штаб на украинската армија во Дњепропетровск…