(Видео) Заев: Апелирам, владите да не штедат, да се зголемуваат платите и пензиите

t

Апелирам до владите во регионот – не штедете на граѓаните, напротив, вложувајте во нив – во куповната моќ и во развојот на човечкиот капитал, истакна Заев на социјалните мрежи.

„Минималната плата мора да одржува постојан раст, социјалната помош исто така, пензиите исто така.

Државите, владите, бизнисите, синдикатите и опозициите треба да бидат во постојан дијалог и да создаваат решенија. Во кризни времиња штрајковите и блокадите не се решенија. Дијалогот е решение.

Компетитивност со идеи, трагање по стабилност и предвидливост. Тоа се чекорите кои ќе не одведат до решенија, а не радикални потези, блокади, исклучивост и насилство“, стои во статусот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Австрија има женска верзија на Заев:…

Изјавата на австриската министерка дека Африка е…

3aeв нema да користи aпaнажа, ќе се…

Поранешниот премиер Зоран Заев од вчера има…

3aeв се огласи на Фејсбук

Денеска ги предадов функцијата и кабинетот на…

(Фото) Чао 3aeв – последната фотографија од…

Зоран Заев утринава се збогуваше од функцијата…

(Фото) Македонија го доби 8-миот премиер: Ковачевски…

Новоизбраниот претседател на Владата Димитар Ковачевски утрово…