(Видео) Заложничка драма во продавница на Епл во Амстердам

t

Во продавница на Епл во Амстердам попладнево околу 17, 40 часот по локално време дошло до вооружен грабеж во кој напаѓачите земале заложници, а сведоци јавуваат и дека слушнале и истрели.

Полицијата во Амстердам на својот Твитер профил ја потврди заложничката драма, наведувајќи дека „има вооружен маж во во близина на спомената продавница, а полицијата е на лице место со многу специјалци, подготвени за контрола на ситуацијата“.


На социјалните мрежи се појавија фотографии и видеа од настанот, на кои се гледа како вооружен маж во продавницата има вперено пиштол кон невооружен маж.

Полицијата потврди декa има испратено засилување

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Заложничка драма во продавница на Епл…

Во продавница на Епл во Амстердам попладнево…

(Видео) Голeми демократи: Xaoc во Амстердам, полициjaта…

Во Амстердам се случија неколку судири меѓу…