Објавено на:

(Видео) Западни дипломати ја напуштија конференцијата на ОН кога почна да зборува Лавров

t

Претставници на западните земји ја напуштија конференцијата на Обединетите нации за разоружување во Женева кога преку видео линк се обрати рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Снимката која ја објави француската делегација покажува како повеќе функционери ја напуштаат салата кога Лавров го почнува своето обраќање.


„Излегувањето на членовите на ЕУ и нејзините партнери за време на денешното обраќање на министерот Лавров на Конференцијата за разоружување е за да ја покажеме нашата поддршка на Украина“, се наведува во твитот.

За време на својот говор во Советот за човекови права на ОН Лавров кажа дека не е лично присутен поради „нечуените мерки на Европската Унија во примената на санкции против Русија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…

(Видео) “Слава на Русија”: Заробени украински војници…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Венецуелски пратеник: Европа не може да ги…

Европа нема да може да ја замени…

Италија предлага “Киев да се седне на…

Италија, Унгарија и Кипар предлагаат последното коминике…