Објавено на:

(Видео) Запленета суперјахта на уште еден руски олигарх

t

Јахтата на рускиот олигарх Чемезов наводно е запленета во Барселона.

Шпанските власти во вторникот во Барселона заплениле јахта вредна 140 милиони долари, наводно во сопственост на Сергеј Чемезов, шеф на рускиот државен конгломерат Ростек.

Чемезов беше погоден од санкции по руската воена офанзива во Украина.

Суперјахтата Valerie долга 85 метри можеше да се види закотвена на пристаништето во Барселона.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сначез: Шпанија ја поддржува Македонија на европскиот…

Северна Македонија е во Европа, како географски,…

Бразил и Шпанија регистрираа први случаи на…

Први смртни случаи од мајмунски сипаници регистрирани…

Шпанија ја поддржува Србија во врска со…

Српскиот претседател Александар Вучиќ на заедничката прес-конференција по средбата…

Лекот бил пет пари: Санчез ги повика…

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска ги повика…

Шпанија ќе бара од ЕП да го…

Шпанската влада синоќа соопшти дека ќе побара…