Објавено на:

(Видео) Запознајте ја руската гордост “Малка”: Едно од најмоќните артилериски оружја на светот

t

Министерството за одбрана ја објави акцијата на едно од најмоќните оружја во светот. На видеото се гледа работата на самоодната хаубица „Малка“ од 203 мм, неговото полнење и дејство.

Според соопштението на Министерството, руската армија ги уништила позициите на украинските војници, утврдени во шума.


„Артилеријата ја откри локацијата на непријателските позиции и изврши удар. „Координираните екипи на самоодни хаубици 203 мм Малка акцијата ја извршија со разурнувачки гранати на оддалеченост до 40 километри“, се вели во соопштението.

Хаубицата 2S7M „Malka“ е модернизирана верзија на хаубицата 2S7 „Pion“, направена во 1980-тите и се уште се смета за едно од најмоќните артилериски оружја во светот.

Може да истрела ракети со висока експлозивна фрагментација, како и активна ракетна муниција. Сепак, главната предност на ова оружје е можноста за користење на разни гранати, како и специјални со нуклеарни полнења.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американските сенатори со договор за усвојување построг…

Група американски сенатори од двете партии постигнаа договор за…

Бајден пушти срце: Оружје вредно милијарда долари…

Претседателот на САД, Џо Бајден најави дополнително оружје за Украина,…

Џабе оружје кога не знаат да го…

Недостигот од обука на украинските војници за…

Њујорк со нови ограничувања за набавка на…

Гувернерката на американската сојузна држава Њујорк, Кети…

Во село Орешани пронајдени се оружја

При претрес извршен со судска наредба во…