(Видео) Започна ли нов конфликт во Европа? Одекнуваат експлозии пред Министерството за државна безбедност на Придњестровје – Дали Русија има вмешано прсти?

t

Серија експлозии одекнаа пред зградата на Министерството за државна безбедност на Придњестровје во Тираспол, јавува дописникот на Спутник од Молдавија.

Придњестровје преходно во неколку наврати најави дека ќе побара автономија, а дел од медиумите пишуваа дека можеби Русија би започнала со операција и во овој регион со цел да го припои кон себе.

Засега нема подетални информации за експлозиите пред Министерството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ размислува да испрати помош на вооружените…

Европската унија размислува да обезбеди помош за…

Спречен атентат врз претседателот на Придњестровје: Наредбата…

Во непризнатата Придњестровска Молдавска Република, спречен е…

Ница ги советува навивачите да не одат…

Францускиот фудбалски прволигаш Ница ги советуваше своите…

(Фото) Се преместуваат трупи: Путин тргна на…

Молдавија се подготвува за „целосниот спектар на…

Во напната атмосфера Молдавија избра нова Влада:…

Парламентот на Молдавија денеска во напната атмосфера…