Објавено на:

(Видео) Захариева го потона Петков: Бугарија е во ЕУ, не Македонија – во нивен интерес е да ја научат историјата каква што е!

t

Надворешна комисија не е Националното собрание. Тоа е помошно тело на парламентот и одлуките ги носи Домот, а не Надворешната комисија.

Кирил Петков влезе во играта на Р Македонија, давајќи и ветувајќи дека ќе направи компромиси кои нема да ги одразуваат интересите на Бугарија.

И Бугарија и граѓаните на Р Македонија ќе загубат од избрзаното укинување на ветото. Во нивен интерес е да се реформира PM. Во нивен интерес е историјата да ја знаат таква каква што е, а не измислената историја што е создадена за да ги оддалечи од Бугарија и бугарството.

Со своите постапки и говор, Петков ги поткопува напорите на Бугарија да ја реформира РМ и да го претвори од полномошник на Путин во европска држава.

Франција не може да ги гарантира барањата на Бугарија доколку тие не влезат во преговарачката рамка и не бидат одобрени од сите земји-членки на ЕУ.

Ова во интервју за БГНЕС го изјави Екатерина Захариева, пратеничка на ГЕРБ и поранешен вицепремиер и министер за надворешни работи на Бугарија.

Нејзе не ѝ е јасно зошто е ова брзање од страна на премиерот Кирил Петков за укинувањето на ветото на Р Македонија за почеток на преговорите за ЕУ.

„Мојот единствен сомнеж е дека Кирил Петков ветил дека ќе го укине ветото до крајот на француското претседателство. Нешто што тој негира, но сите негови постапки зборуваат во спротивна насока, вклучително и оваа одлука која вчера беше усвоена од Советот на министри“, рече Захариева.

Таа го опиша како прилично чудна конструкција, што укажува и на тоа дека на премиерот му се брза.

„Сепак, Советот за општи работи е следниот вторник, а Европскиот совет е во четврток и петок (23-24 јуни). Не гледам кога и како ќе помине низ парламентот, како што повеќепати ветија“, рече Захариева. Згора на тоа, досега ниту еден пратеник од опозицијата или од ГЕРБ не е свесен за тоа што власта тврди дека „го постигнала како голем успех“.

„Да, вчера од министерката Теодора Генчовска во салата слушнавме резиме за тоа што МНР и дипломатите во него постигнале откако, како што рече, останале сами да го водат овој разговор. Помина околу еден месец. Но, како документ, како текст од Преговарачката рамка, ништо црно-бело не видовме“, нагласи Захариева.

Кирил Петков не може да ги заобиколи Народното собрание и МНР, особено МНР, без да ги прекрши правилата и законските прописи, дециден е поранешниот шеф на бугарската дипломатија.

„Премиерот Петков во повеќе наврати изјави дека ништо нема да се случи без парламент. Но, Комисијата за надворешни работи не е парламентот. Тоа е помошно тело на парламентот и одлуките ги носи салата, а не Надворешната комисија“, нагласи Екатерина Захариева и продолжи:

„Не знам какви суптилни пресметки направија и како замислуваат дека дури и Комисијата за надворешни работи ќе одобри одлука која не ги штити националните интереси на Бугарија или оди подалеку од Преговарачката рамка и Декларацијата на Парламентот од 2019 година. се случи Устав, ниту со закон. Нивните сметки се криви.

Захариева го потсети премиерот дека Бугарија е членка на ЕУ, а не на РМ.

„Многу пати сум кажал кога давате контрадикторни сигнали: Премиерот кажува едно; во исто време, Рамковниот став е различен и Министерството за надворешни работи се придржува до него; кога со истите комесари и премиери, едни зборуваат едно, а други друго, оваа позиција на Бугарија прави да изгледа смешно во очите на нашите европски партнери и особено во РМ“, рече поранешената министерка за надворешни работи.

Таа потсети дека РМ отсекогаш го сакала тоа, секогаш се обидувале да сугерираат и да објаснат дека ставот на Бугарија, кој го развија владата на ГЕРБ и бугарскиот парламент, е мала домашна политичка игра.

Се викаше дури и предизборно, иако изборите беа дури во 2021 година, дека тоа не е мислење на бугарското општество итн. Гласањето на Домот покажа дека сите политички партии, вклучително и опозицијата, едногласно го поддржаа овој Рамковен став. „За жал, Кирил Петков влезе во играта на Р Македонија, давајќи и ветувајќи дека ќе ги направи овие компромиси кои нема да го одразуваат она што го сака Бугарија“, предупреди Захариева.

Според неа, нема потреба да се брза во оваа ситуација. Таа уште во јануари го советуваше премиерот да не го прекршува националниот договор: „Тешко е да се постигне национален договор, дури и за многу важни теми. Ова е едно од ретките што сме го постигнале. Не го прекршувајте националниот договор!

Екатерина Захариева рече дека ништо лошо нема да се случи доколку разговорите продолжат и сега не се донесе избрзана одлука во рок од неколку дена, со што се кршат законите и праведните интереси на Бугарија.

„Очигледно дека има напредок и тој го има, бидејќи и после 5-6 месеци МНР остана да преговара, да ја брани доследната надворешна политика на Бугарија. Не гледам што ќе се случи ако продолжат овие преговори и сите заедно се обидеме да го постигнеме она за што работиме од 2019 година“, рече Захариева.

Таа предупреди дека Бугарија и особено граѓаните на РМ ќе загубат ако сега побрзаат и почне РМ без да се спроведат потребните реформи.

„Искрено верувам дека уште повеќе во интерес на граѓаните на РМ е да ја реформираат својата држава. Нивната земја, без разлика како се дефинирани сите нивни граѓани – Македонци, Бугари, Албанци и други. – да живее под еднакви услови и да не биде дискриминиран. Да ги извлечат нивните институции од тоталитарното минато. РМ е единствената земја која нема дадено проценка и не го осуди ова минато“, потсети нашиот поранешен министер за надворешни работи.

„Во интерес на граѓаните на РМ е да ја знаат историјата онаква каква што е за да учат од неа, а не измислената историја што е создадена за да ги оддалечи од Бугарија и бугарството“, нагласи Захариева.

Според неа, премиерот Петков не е свесен за последиците за Бугарија од непромисленото укинување на ветото под неисполнети услови од страна на ПКМ на позадината на војната во Украина.

„Дел од пропагандата на Скопје е дека ако не почнат преговори, тоа ќе ги доближи до Русија. Всушност, тие никогаш не се оддалечиле. Тоа е наш проблем и тоа многупати сме го кажале на нашите европски партнери“, рече Захариева.

Таа нагласи дека на сите – Бугарија и ЕУ, но особено на Бугарија како сосед – им требаат реформирани земји, а не некои прокси. Иако тоа полека се разбира во Европа, постапките на Петков, кој едно зборува, а друго прави, ги поткопува напорите на Бугарија да го реформира Македонија и да ја направи нормална земја.

„Апсолутно сум убеден дека на следните избори ќе видиме ужасно многу пратеници кои се антиевропски и анти-НАТО. Ова ќе ја загрози геополитичката ориентација на Бугарија“, рече Захариева, додавајќи дека Русија нема проблем со нејзините нереформирани прокси, како што е РСМ, да бидат членки на ЕУ. Има проблем со НАТО. „РСМ е сојузник во НАТО, благодарение и на Бугарија, така што наводите дека и е загрозена безбедноста се крајно лажни“, објасни Захариева.

Таа нагласи дека не постои начин францускиот претседател Емануел Макрон или германскиот канцелар Олаф Шолц со декларација или писмено да ги гарантираат правичните бугарски барања до ПЦМ доколку не влезат во преговарачката рамка.

„Тие мора да станат дел од критериумите, да бидат следени во текот на целиот преговарачки процес. Македонија не ги исполнува сопствените договори, бидејќи францускиот претседател ќе гарантира нешто договорено од Скопје. Договорот што го потпиша македонскиот премиер и го ратификуваше македонскиот парламент не се спроведува. Ова е проблемот и се надевам дека се повеќе европски лидери го сфаќаат тоа. Тоа значи дека не може да им се верува на институциите на Македонија. Ова е вистината!“, изјави Екатерина Захариева, поранешна министерка за надворешни работи во интервју за БГНЕС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) КАПА ДОЛЕ МОМЦИ: Организаторот ја скрати…

Кадетската репрезентација на Македонија обезбеди место на…

Димовски: Живо сум заинтересиран како ќе се…

Илија Димовски преку објава на социјалната мрежа…

За влез и излез во Македонија се…

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор…

Македонците во Бугарија: Ова е само почеток,…

Провокација со задни намери. Македонците од Бугарија…

Грција ги порази македонските кошаркарски надежи со…

Кошаркарската репрезентација на Македонија до 16 години…