(Видео) За прв пат по четири години повторно ѕвонеше познатиот Биг Бен

t

Познатата лондонска кула со часовник, Биг Бен, повторно почнал да ѕвони за Нова Година.
Кулата гледа кон реката Темза, а последен пат заѕвонил во 2017 година. Името се користи за целата кула, но всушност се однесува на најголемото ѕвоно во неа.

За Нова година заѕвони напладне, во 16, 21, 22 и 23 часот, a ќе заѕвони и на полноќ. Среќните минувачи можеле да го слушнат неговото ѕвонење за време на пробите на 29 и 30 декември.

Пред да одлучат да го поправат, Биг Бен последен пат заѕвонил на 21 август 2017 година. Оттогаш се одвива неговото чистење, кое вклучуваше расклопување на речиси илјада делови, пренесува CNN. Поправката на часовникот чинела 79,7 милиони фунти.

Вака изгледаше кога последен пат заѕвони пред четири години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Гласен Текстилец“: Породилното отсуство да се исплаќа…

Поголема заштита и унапредување на работничките права…

(Видео) Огромен пожар избувна по експлозија во…

По експлозија во фабрика за производство на…

Левица ќе излезе на протест доколку се…

Провокациите од бугарска страна не престануваат! Најнова…

(Видео) Страшни снимки од Иран: Напад со…

Израел вчера доцна вечерта го нападна Иран…

Добро утро со Инфомакс: По патот на…

Во чест на големиот македонски револуционер, апостол…