Објавено на:

(Видео) За свет без нацизам: Путин со говор за Украина пред полн стадион

t

Путин држеше говор пред полн стадионот за целите на воената специјална операција во Украина.

„Луѓето кои живееја и живеат во Донбас не се согласија со пучот. Против нив веднаш беа организирани криминални воени операции, не една. Тие веднаш беа блокирани, подложени на систематско топовски гранатирање и воздушни напади. Тоа е она што се нарекува „геноцид“, рече Путин.

Спасувањето на луѓето од ова страдање, од овој геноцид е главната причина и цел на воената операција.

Над 95.000 луѓе се собраа на стадионот „Лужники“ во Москва, каде по овој повод се одржува празничниот концерт, а уште 100.000 се во непосредна близина.

Крим стана руски регион по референдумот што беше спроведен во март 2014 година, кога 96,77 отсто од гласачите од Крим и 95,6 отсто од гласачите од Севастопол гласаа за приклучување кон Русија.

Украина го смета Крим за своја територија, но привремено окупирана, додека руските власти постојано изјавија дека луѓето од Крим се изјасниле за приклучување кон Русија на демократски начин и во согласност со меѓународното право и статутот на ОН.

Според рускиот претседател Владимир Путин, прашањето за Крим е „конечно затворено“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денес се празнува Светиот пророк Јона

Живееше повеќе од 800 години пред Христа.…

Сончево со мала до умерена облачност и…

Времето ќе биде сончево со мала до…

Холандија ќе усмрти над 100.000 кокошки поради…

Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на…

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Ќе се тресе цела Европа! Кина предупредува…

Кина предупреди дека САД би можеле да…