(Видео) За 10 години ќе сакаат да бидат Бугари! Поранешен бугарски министер ја открива стратегијата за бугаризација на Македонија

t

Соломон Паси, поранешен министер за надворешни работи на Бугарија ја открива старо-новата стратегија на Бугарија за бугаризација на Македонците во Македонија преку образованието, идентична на пропагандата од 19 век, објавува Калабалак на Твитер.

Поранешниот министер објаснува дека за не повеќе од десет години доколку се отворат два универзитета и неколку бугарски гимназии, многу лесно ќе се смени македонскиот менталитет и сите ќе сакаат да станат Бугари.


Погледнете го видеото во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Исчезнатото дете во Буково го нашле среде…

Веста дека во средата во 11.40 часот…

Oсмани: Забрзано се работи на нов француски…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Бугарското МНР го разобличи Османи: Протоколот бил…

Бугарското министерство за надворешни работи уште еднаш…

(Видео) Бугарски пратеник: Ја влечеме Македонија во…

Со денешната одлука на Народното собрание, кое…