Објавено на:

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто илјади свои војници – Не дозволуваме непријателот да ги реализира своите намери

t

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се’ уште се обидуваат да напредуваат во регионот на Доњецк, да се зацврстат во регионот Луганск, да се преселат во регионот Харков, тие планираат нешто на југ. – рече во денешното видео-обраќање на Фејсбук украинскиот претседател Володимир Зеленски.


– Но, ние ја чуваме одбраната и што е најважно, не дозволуваме непријателот да ги реализира своите намери. Тие рекоа дека ќе го освојат регионот Доњецк – во пролет, лето, есен. Оваа недела веќе започнува зимата. Таму ја ставаат својата редовна војска, таму секојдневно губат стотици регрути и платеници, таму користат барикади.


Годинава Русија ќе изгуби сто илјади свои војници убиени и само Господ знае колку платеници. И Украина ќе застане. И светот ќе стори сé за да се погрижи сите што се виновни за оваа криминална војна да бидат изведени пред лицето на правдата.


Слава на сите кои се борат за слобода! Слава на сите кои работат за нашата победа! Вечен спомен на сите оние кои ги дадоа своите животи за Украина!
Слава на Украина! – рече Зеленски

ЛИНК од видеото

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Разрешен министерот за одбрана на Украина

Алексеј Резников повеќе не е министер за…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…

Зеленски “зачистува”: Им одземал државјанство на неколку…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера им го…