Објавено на:

(Видео) Зеленски ОДЛИКУВАШЕ КУЧЕ: „Ги намириса руските мини“

t

Патрон, две и пол годишниот териер Џек Расел, доби награда од украинскиот претседател Володимир Зеленски на церемонија во Киев.

Териерот, чие име на значи „муниција“, намирисал руски мини и експлозиви во североисточниот град Чернигов и стана маскота на Државната служба за итни случаи, пренесува Гардијан.

Тој стана национален симбол на отпорот на Украина против Русија и редовно се појавува во видеата на официјалните украински канали на социјалните мрежи.

Кучето, кое е тренирано да бара мини, е заслужно за откривање на повеќе од 200 експлозиви од почетокот на војната во Украина.

Ова животно беше наградено со Орден за заслуги во земјата.

Наградата Зеленски ја врачи на кучето и неговиот сопственик Михаил Илиев на прес-конференција заедно со канадскиот премиер Џастин Трудо, кој во неделата беше во посета на Киев.

„Денес сакам да ги наградам оние украински херои кои веќе ја чистат нашата земја од мини. И заедно со нашите херои, постои прекрасен мал сапер – Патрон- кој не само што помага во неутрализирање експлозиви, туку и ги учи нашите деца на неопходните безбедносни правила во областите каде што има опасност од мини“, изјави Зеленски по церемонијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Домашниот есап на пазар не излегува ама…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и претседателката…

Струмица вечерва меѓу најзагадените градови во светот

Струмица вечерва е меѓу најзагадените градови во…

Меџити го изгоре Мицкоски: Требаат уште шест…

Изет Меџити и други приврзаници на т.н.…

Левица од Атина: Грција и Бугарија мораат…

Грција и Бугарија мора да ја признаат…