Објавено на:

(Видео) Зеленски повеќе нема да се брани, даде наредба за напад

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа ги повика Украинците да го продолжат отпорот, велејќи: „Украинци! Во сите наши градови каде што непријателот нападна, тргнете во офанзива. Излезете на улиците. Мора да се бориме секогаш кога ќе имаме можност. ”

Во видео-обраќањето објавено на неговата официјална страница на Фејсбук, Зеленски порача дека Украинците „нема да ја дадат својата земја на непријателот“ и ја пофали верата на украинскиот народ.


Зеленски го поздрави отпорот и протестите на украинскиот народ.

„Секој метар од нашата украинска земја окупирана од протести е чекор напред, чекор кон победа“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јовановски: ЕУ не ја сака Македонија во…

Еден од коосновачите на мото-клубот „Ноќни волци“,…

Богоевски: Можно е да ги запреме преговорите…

Ваквите ставови на господинот Јовановски ми сугерираат…

Полјански кон Њујорк Тајмс: Азовците се предадоа…

Милитантите на националистичкиот баталјон Азов (против чии…

СПМ не се откажува: Да се направи…

Сметаме дека загинатите бранители во независна Македонија…

ДНР: Украински војници го положија оружјето и…

Петнаесет украински војници доброволно го положија оружјето…