Објавено на:

(Видео) Зеленски се обрати на митинзите за поддршка: Ако Украина падне, Европа ќе падне

t

Митинзи против руската агресија се одржаа во Европа на деветтиот ден од инвазијата на Украина и се подготвуваат нови особено на 12 март организирани од Eurocities, но руските власти официјално ги забранија протестите во Москва.

Синоќа десетици илјади луѓе на улиците на Прага повикаа на мир и изразија противење на руската инвазија, а помали собири беа одржани и во други чешки градови. Прашките демонстранти носеа украински жолти и сини знамиња и се собраа на централниот плоштад на Вацлавскиот плоштад.


„Ако Украина падне, Европа ќе падне“, им порача украинскиот претседател во видео порака. Меѓу говорниците беа актери и поранешни дисиденти.

Католичкиот свештеник и добитник на наградата Темплтон, Томас Халик, рече дека Зеленски ја заслужува овогодинешната Нобелова награда.

Халик потсети на инвазијата на Чехословачка од Варшавскиот пакт во август 1968 година, велејќи дека советската окупација последователно предизвикала културна и морална девастација.

Зеленски им се обрати и на демонстрантите во германскиот град Франкфурт, меѓу другите европски градови. Полицијата соопшти дека во Франкфурт се собрале околу 2.000 луѓе. Многумина носеа украински знамиња или беа облечени во украински национални бои, жолта и сина.

Низ Европа се организираат нови собири додека градовите планираат заеднички момент на солидарност со граѓаните на Украина.

Сите европски градови и нивните градоначалници се поканети да ја покажат својата поддршка за источноевропската земја на 12 март со настани пред нивните градски простории, соопшти организаторот на Eurocities.

„Предлагам да го поканиме локалното население, особено нашата украинска и руска заедница, да се поврзат и да изразат единство пред или околу нашите градски сали“, рече Дарио Нардела, градоначалник на Фиренца и претседател на мрежа од повеќе од 200 европски градови. во 38 земји..

Градовите како Болоња, Милано и Рим во Италија, Марсеј и Ница во Франција и Ротердам во Холандија веќе потврдија дека солидарноста ќе биде изразена на овој начин, се вели во соопштението. Украинските градови Киев, Харков, Лавов и Одеса се исто така членови на Eurocities.

Меѓутоа, властите во Москва ги отфрлија барањата за одржување протести против противниците на руската инвазија на Украина, како и приврзаниците на руските воени сили и нивното одбивање го оправдаа со пандемија на коронавирус, се вели во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

(Фото) Русите го покажаа “трофејот”: Какво НАТО…

Руската војска која го зазеде Лиман, меѓу…