Објавено на:

(Видео) Зеленски: Чувствуваме како победата ни се приближува

t

Денес е Недела. Јас сум во мојата канцеларија, мојот тим е со мене. Канцеларијата работи, Киев не застанува, земјата не паузира. Погледнете наоколу – секогаш има луѓе кои се борат и работат без престан за нашата победа, напиша пред малку украинскиот претседател Володимир Зеленски на Фејсбук.


– Нема слободни денови на фронтот. Спасувачите и сапарсите се без слободни денови. Лекарите кои им помагаат на ранетите, се без слободни денови. Лекарите кои им помагаат на нашите деца исто така работат без слободни денови. Украинските електричари кои се борат со ирански беспилотни летала немаат одмор. Сите наши транспортери, возачи на камиони…

Волонтери, без кои е невозможно да успееме. Воени претпријатија кои поправаат и градат опрема. Дипломати кои 263-ти ден работат речиси деноноќно. И, исто така, комуникациски работници, безбедносни сили, стотици и стотици други сфери и индустрии, илјадници организации и претпријатија, милиони луѓе.


Сите ние веќе чувствуваме како ни се приближува победата. Затоа што остануваме обединети, остануваме силни и знаеме дека сме во право на нашата земја.
И им благодарам на нашите команданти, разузнавачи и на сите вклучени што ги подготвија нашите следни чекори. Ослободителни чекори, рече Зеленски во неговоро видео обраќање.

ЛИНК од видеото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во гранатирање почина потпретседателката на парламентот на…

Потпретседателката на парламентот на непризнатата проруска Донецка…

Тројца кандидати во трка за директор на…

Емилија Шопар-Јованова, Ненад Савески и Наташа Габер-Демјановска…

(Видео) Хаос во Северна Митровица: Пронајдена бомба…

Екипата за деминирање на косовската полиција неутрализираше…

Полска го прифаќа предлогот на Германија: Распоредува…

Полскиот министер за одбрана денеска најави дека…

Курти за инцидентите во Косово: Ќе обезбедиме…

Косовскиот премиер Албин Курти најави дека Владата…