(Видео) ЗОШТО Е НАПАДНАТА ТЕРМО ЕЛЕКТРАНАТА КРИВИ РОГ: Русите ја парализираа работата на најголемиот производител на легиран челик за Западна Европа!

t

Во денешниот четврти ракетен напад врз Украина беа погодени голем број термоелектрани, а најголемата во Кривји Рих беше особено мета на руски крстосувачки ракети.

Запирањето на нејзината работа од страна на руската авијација нанесе голема штета на Украина, но и директно на одредени западни земји, пред се Канада и Франција.

Она што е интересно за оваа термоцентрала е што со нејзиното деактивирање престана со работа и поранешниот металуршки комплекс „Криворижиштаљ“. Она што го прави важен овој металуршки комплекс е тоа што е единствениот во Европа кој произведува специјални видови легирани челици кои се од витално значење за поправки и ремонти во нуклеарните централи, пред се реактори и турбини. Еден од најголемите увозници на овој челик се Франција и Канада и британскиот дел од индиската компанија Митал.

Франција, која е во процес на ремонт на своите нуклеарни централи, набави специјални видови челик од Украина. Канадската компанија Black Iron, но и британскиот дел на Arcelor Mital.

Да потсетиме, во жестокиот руски напад утринава цел на крстосувачки ракети на руската авијација беа следните градови:

Погодени се следните градови: Киев, Днепропетровск, Харков, Запорожје, Тернопил, Одеса, Кривји Рих, Лавов, Житомир, Ривне, Николаев, Крапивницки, Кременчук, Конотоп. Меѓу поважните објекти, нападот беше извршен врз седиштето на SBU (Киев).

Термоелектрични кранови: ЦХПП-5 (Киев), ЦХПП-6 (Киев), Лавов ЦХП (Лвов), Бурштинска ТЕ (Регион Ивано-Франковск).

Меѓу другите објекти: Советодавната мисија на ЕУ (Киев), Конзулатот на Сојузна Република Германија, Одделот за агенции за спроведување на законот (Киев), метрото во Киев и станицата Харков.

Без струја останаа следните градови: Лавов, Житомир, Суми, Харков, Хмелницки, Полтава, Тернопил, Луцк, Рино. Во повеќето од овие градови има проблем со струја, вода и интернет.

Kurir.rs/A.Mlakar

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По десет години затвор во Шпанија, водачот…

Вечерва после 20:00 часот на белградскиот аеродром…

(Видео) ХОРОР во Приштина: Бремена жена изрешетана…

Бремена жена на возраст од околу 35…

Христијаните веќе не се мнозинство во Англија…

Англија и Велс повеќе не се мнозински…

Ковачевски: Штајнмајер го цитираше Конески – Има…

Политиката што ја спроведуваме ги брани интересите…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…