Објавено на:

(Видео) Зakaна или дрска провокација?: Објавена анимација од атентат врз Трамп со ирански дрон

t

На веб-страницата на иранскиот врховен лидер, ајатолах Али Хамнеи е прикажано анимирано видео на кое се гледа роботизирано возило чија цел за атентат е поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Анимираното видео е направено по повод атентатот извршен на 3 јануари 2020 година врз иранскиот генерал Касем Сулејмани, кој беше убиен во напад на американско беспилотно летало во Багдад.

На видеото, објавено вчера на веб-страницата на канцеларијата на Хамнеи, се гледа како Трамп е погоден од ирански дрон на теренот за голф во неговиот дом во Мар-а-Лаго, на Флорида.

На видеото е прикажан минатогодишниот пропаганден плакат, на кој исто така се гледа Трамп на терен за голф, повикувајќи на одмазда за убиството на Сулејмани.

Претходно овој месец, иранскиот претседател Ебрахим Раиси побара Трамп да биде „прогонет и убиен“.

Генералот Касем Сулејмани, кој беше убиен во американски напад во Ирак, е вториот најмоќен човек во Иран, веднаш по ајатолахот Али Хамнеи.

Сулејмани се сметаше за креатор на големите ирански амбиции на Блискиот Исток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шварценегер: На САД им треба „нова сорта“…

Американците бараат „нешто ново“ во Белата куќа…

Вашингтон Пост: СБУ го организираше убиството на…

Вашингтон Пост цитирајќи изјави напишаа дека за…

Трамп на средба со републиканците околу изборот…

Доналд Трамп најваи дека ќе се сретне…

Врховниот суд на САД го отфрли барањето…

Врховниот суд на САД денеска го отфрли…

Трамп: Русија се богати на наша сметка

Москва се богати од високите цени на…