Објавено на:

(Видео) Илон Маск го предизвика Путин на борба еден на еден: Наградата е Украина

t

Илон Рив Маск деловен магнат, инвеститор и инженер роден во Преторија, ЈАР. Тој е основач, извршен директор и главен дизајнер во Спејс Икс; соосновач, извршен директор и архитект за продукти во Тесла, и соосновач и извршен директор во Неуралинк.

Во декември 2016 година тој беше рангиран на 21-во место на списокот на Форбс за најмоќните луѓе на светот.

Согласно февруари 2021 година тој има нето од 177.2 билиони долари и е на списокот на Форбс како втор најбогат човек на светот.

Контроверзниот бизнисмен е актуелен и со кризата во Украина откако го отворил проектот за сателитски интернет систем „Starlink“ за употреба во Украина.

Министерот за дигитална трансформација на Украина Михајло Федоров на неговиот официјален профил на Твитер сподели објава со која го означи Маск.

Федоров во објавата истакна: „Додека вие се обидувате да го колонизирате Марс, Русија се обидува да ја окупира Украина! Додека вашите ракети успешно се спуштаат од вселената на земјата, руските ракети слетуваат врз украинските цивили! Од вас бараме да ги обезбедите вашите станици „Starlink“ за Украина и да ги отрезните Русите“.

Како одговор на објавата на Федоров, Маск рече: „Услугата „Starlink“ моментално е активна во Украина. Повеќе терминали се на пат“.

Сега Маск повторно е актуелен откако го повика Владимир Путин на борба еден на еден, а наградата би била Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Аца Лукас: Не би сакал моите деца…

Аца Лукас ретко зборува за своите наследници,…

Болно, болно, болно… Газел со нога три…

Oсновното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за…

Бугарија ги повикува нејзините државјани во најскоро…

Во врска со комплицираната ситуација, Министерството за…

Се јави и “македонскиот Бугарин” Митрев: Примитивизам…

„Покажавме примитивизам и во какво болно општество…

Токио бара извинување од Москва за апсењето…

Јапонскиот министер за надворешни работи Јошимаса Хајаши…