Објавено на:

(Видео) Индија изгради автопат “од Скопје до Охрид” за 5 ДЕНА!

t

Градењето автопат е нешто што во Македонија трае со години, а и со децении. Но, има земји на кои им се брза да ги поврзат со автопат „Скопје и Охрид“. Во Индија, на пример, толку многу им се брза што изградија автопат за помалку од пет дена.

За само 105 часа и 33 минути тие направија автопат долг 75 километри. Проектот, на кој работеле 720 лица, започнал на 3 јуни во 7:27 часот, а завршил на 7 јуни во 17 часот.

Неверојатниот успех влезе и во Гинисовата книга на рекорди.

Иако проектот се води како автопат, сепак тоа би можело да е малку и дискутабилно, бидејќи според достапните фотографии патот изгледа многу потесен. Коловозните ленти се физички одвоени, но патот е многу тесен, а не се предвидени ниту ленти за застанување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Крави се шетаат низ владините згради…

Добротворните организации, кои управуваат со засолништата за…

Автопатот Скопје-Блаце ќе чини 18 милиони евра…

Автопатот што ќе се гради од Скопје…

Хаос во Индија: Мажи кои групно силувале…

Единаесет луѓе, етнички Индуси, осудени на доживотен…

(Видео) Црногорци се скарале па се степале…

Синоќа на автопат во Црна Гора во…

Самит на БРИКС: Кои ги критикуваше едностраните…

Кинескиот претседател Кси Џинпинг во четвртокот ја…