(Видео) Интернетот е з*бана работа: Објавено видео од Симовски – статистиката е прецизна работа, ако немате податоци за еден, немате за никој

t

На Фејсбук страницата на здружението Ленка е објавено видео од директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски на кое самиот тој тврди дека статистиката е прецизна работа и во ситуација во која немате податоци за еден човек, немате податоци за никој.

Најважниот момент од емисија „Тешки муабети“ на Инфомакс е фактот дека и самиот Симовски потврди дека податоците се нецелосни, а со тоа и неточни за процентуалната застапеност во 4 категории, етникум, религија, мајчин јазик и јазик кој најчесто се користи во домаќаниствата.
Зошто? Бидејќи за овие 4 белези Државниот завод за статистика нема информација за повеќе од 132 илјади граѓани дел од резидентното население.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вака прави НАРОД: Над 600.000 демонстранти на…

Над 600.000 демонстранти маршираат против најавената судска…

Познатиот фудбалер во затвор дели автограми во…

Дани Алвеш моментално е во затвор поради…

Привремено затворен преминот Неготино поради работа на…

Патниот премин Неготино времено ќе биде затворен…

(Видео) РЕКА ОД НАРОД: Израелската армија го…

Израелските одбранбени сили го подигнаа нивото на…

РКЕ утре ќе носи одлука за нови…

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе одлучува…